Skip to content ↓

Committee Members 2021-2022

Chair of Governors: Dina Tampin

Curriculum Committee

Jenny Cooling (Chair)

Dina Tampin

Phil Woolaston

Shaun Collins

Kirsty Plaza (Resigned 03.01.2022)

Lucy Ryland

Leanne Hughes

Stewart Marsden

Lisa Mathie

Marie Saunders ( Start Date 01.02.2022)

Vice Chair of Governors: Phil Woolaston

Personal, Development Behaviour and Attitude Committee

Dina Tampin (Chair)

Leanne Hughes

Alan Banbury (Resigned 28.12.2021)

Patricia Leigh (resigned 27.03.2022)

Rob Deacon

Lucy Ryland

Stewart Marsden

Lisa Mathie

Anne Radford

Marie Saunders ( Start Date 01.02.2022)

Resources Committee

Phil Woolaston (Chair)

Shaun Collins

Jenny Cooling

Alan Banbury (Resigned 28.12.2021)

Patricia Leigh (Resigned 27.03.2022)

Rob Deacon

Kirsty Plaza (Resigned 03.01.2022)

Stewart Marsden

Jane Burgess ( Start Date 07.04.2022)

In attendance: Fay Bourne

Audit and Risk

(Sub-Committee of Resources)

Phil Woolaston (Chair)

Shaun Collins

Alan Banbury (Resigned 28.12.2021)

Rob Deacon

Kirsty Plaza (Resigned 03.01.2022)

New Income Generation – Working Group.

(Sub-Group of Resources Committee)

Phil Woolaston (Chair)

Shaun Collins

Patricia Leigh (Resigned 27.03.2022)

Kirsty Plaza (Resigned 03.01.2022)

Stewart Marsden

Pay and Performance Committee

Dina Tampin (Chair)

Jenny Cooling

Phil Woolaston

Stewart Marsden

Role

Science and ICT

Sports Premium, PE.

Safeguarding and Wellbeing

Math and Greater Depth

Reading and Writing

Health and Safety and Property/Estates

Single Central Record, Website and GDPR

SEND, Disadvantage and Pupil Premium

The Arts (Art, DT and Music)

Humanities (History, Geography, and MFL), PSHE and R.E

Governor Responsible

Dina Tampin

Phil Woolaston

Leanne Hughes

Shaun Collins

Jenny Cooling

Alan Banbury (Resigned 28.12.2021)

Patricia Leigh (Resigned 27.03.2022) Jane Burgess 

Rob Deacon

Kirsty Plaza (Resigned 03.01.2022) Marie Saunders

Lucy Ryland